054-7248448

בניית בית באופן עצמאי


הרכישה הגדולה והמשפיעה ביותר על חיינו, היא ללא ספק קניית בית. בית הוא בסיס האם שלנו, שם נחייה, שם נשמע בפעם הראשונה אבא, או אמא, או 'יפה ששרדנו בזוגיות שלושים שנה, כל הכבוד לנו'. על כן בניית בית לבד, באופן עצמאי, בניגוד לקנייתו מחברת נדל"ן שעיצבה אותו כצרכיה, היא בהחלט האופציה האידיאלית, על אף המורכבות המובנת שבתהליך זה.
 
איך מתחילים?
תשובה אמיתית לשאלה זו, נעוצה בהבנת העובדה שתהליך בניית בית מתחיל לפני ההתחלה, כלומר עוד בשלב התכנון. תכנון מופקד ומפורט של המיקום הרצוי עליכם, התקציב שיש ברשותכם וטווח הזמן המקסימאלי שבסופו תתרווחו על הערסל במרפסת ותביטו לשקיעה.

שלב התכנון חייב לכלול את הכול. החל מאדריכל, מיקום, וגודל משוער וכלה בהיתרי בנייה, תשתיות ועיצוב החלונות. אפילו הדשא בחצר, והאם הוא סינטטי, טבעי או שבכלל עדיף שיהיה מרוצף, כל זה חייב להיות  ברור לחלוטין עוד בשלב התכנון, עד לפרט האחרון וכולל עלויות ברמה מדויקת ככל האפשר.

תכנון מפורט, מציאות דינאמית
אך לא משנה כמה תתכננו, האדם מתכנן והבית צוחק, כמעט הכול יכול להשתנות. החל ממחיר המרצפות שעלו עד שהגעתם לשלב הריצוף כי החלטתם להחליף קבלן, כי רציתם לעשות שינוי במבנה הארכיטקטוני והאדריכל לא הסתדר איתו. ועד היתרי הבנייה שלא הסתדרו בזמן להתחלת הבנייה. דינאמיות היא מילת המפתח, היו מוכנים לשינויים ושימרו ככל הניתן על איזון בין השינויים שמכורח המציאות לבין התכנון המקורי והמוקפד.

כעת, לאחר ששלב ההכנות והמוכנות הרגשית הסתיים, מגיע המעבר לשלב העשייה. לא בנו את רומא ביום אחד, גם לא בחרו את הקבלן שלה ביום אחד, גם לא את האדריכל.

בחירת אנשי מקצוע
בחירה נכונה של אנשי מקצוע, זו הדרך לוודאות שאתם לא תהיו מאלה שבניית הבית שלהן נעצרה או התעכבה, או אפילו נתקעה שנים. כל צוות הבנייה ובראשם הקבלן והאדריכל חייבים להיות מנוסים, מקצועיים ובראש ובראשונה אמינים, כשאמינות היא מילת המפתח, לא חוזה מפורט ולא מנהל עבודה יוכלו לוודא השלמת תהליך הבנייה בזמן, אם מלכתחילה טווח הזמן המשוער שנתן הקבלן פשוט לא היה ריאלי.

הגבילו את עצמכם, לא את הבית
ההבדל הגדול שבין בניית בית לקנייתו הוא כמובן האפשרות לעשות הכול בדיוק כמו שאתם רוצים, זו גם הבעיה המרכזית שבו, עומס הדברים שעליכם לעשות. הדבר היחיד שיקבע אם תגיעו בסוף אל הבית שאתם רוצים לחיות בו, הוא אתם. אתם מחליטים את הגודל, את העיצוב ובעצם כל עשרות הפרטים שכולל בית, זה אתם.
 
לכן, חשוב להגביל ככל הניתן את עומס העבודה שמוטל עליכם. ככל שתיקחו עליכם יותר משימות - למשל, תמנעו מהעסקת חברת בנייה שתספק גם אדריכל וגם קבלן, ובמקומה תבחרו כל איש מקצוע לבד ותתאימו ביניהם - כך יותר זמן שלכם יושקע בטכניות של העסק וימנע מכם להשלים את בניית הבית כמו שתכננתם. 
אורית כהן אדריכלות הדמיות אדריכליות ורישוי עסקים