054-7248448

אדריכלות - מידע כללי

אדריכלות הינה תחום דעת ועשייה אשר יושב על קו התפר בין מדע לאמנות. בפניכם מאמר קצר על אפיונו וייחודו של עולם זה.
ניתן להתחקות אחרי עולם הידע של תחום האדריכלות לאורך ההיסטוריה האנושית. סגנונות בנייה שונים, מבני ענק מפוארים ועיצוב פנימי מפואר של חללים, כולם קשורים ישירות ובעקיפין לעולם האדריכלות. ישנן הגדרות ודגשים רבים בנוגע לדיסציפלינה זו ועקב מגבלות המקום אנו נתמקד באחת מהן שהינה מודרנית יותר.

אדריכלות – מידע כללי


אדריכלות עוסקת בכל הקשור למבנים אנושיים, זאת מבחינת החללים החיצוניים ומבחינת החללים הפנימיים. מלבד המבנים עצמם, ניתן להתייחס גם לעיצוב של נופים מסוימים כגון גנים ושמורות טבע כיצירה מלאכותית של האדם ובהתאם לכך גם הם נכללים תחת תחום האדריכלות.

אדריכלות הינה תחום מיוחד מכיוון שהיא משלבת את עולם האמנות עם זה של המדע. אדריכל מקצועי לא יכול להרשות לעצמו לתכנן מבנה/אזור שהינו יפה מבחינה אסטטית, אך שאינו ניתן להקמה פרקטית. מלבד זאת, עיצוב של אדריכל כולל גם התייחסות לפונקציונאליות של המבנה המתוכנן.

מכיוון שתחום האדריכלות נוגע בכל-כך הרבה נושאים ישנם ענפי התמחות רבים בהם יכול האדריכל למקד את הידע שלו ופעילותו. דוגמא נפוצה לכך היא זו של עיצוב פנים. בעיצוב חיצוני של בניין אנו שואפים לרוב לאחידות בין החלקים השונים, לא נראה לרוב בניינים בהם קירותיה החיצונים של כל קומה צבועים בצבע אחר. לעומת זאת, בתחום של אדריכלות פנים המיקוד הינו דווקא על עיצוב אינדיווידואלי אשר מבטא את עולמם הפנימי של בעלי הדירה. תת-התמחות של עיצוב הפנים הינה עיצוב רהיטים, האדריכלים שכבר התמחו בעיצוב כללי של חלל פנימי מסוימים מתמקדים בהכנת רהיטים מתאימים אשר יעבירו קונספטים מורכבים ומעניינים.

בהתאם למורכבותה של דיסציפלינה זו, לימודי אדריכלות בישראל הינם תהליך ארוך שלוקח כחמש שנות לימודים שלאחריהם נמצאת תקופת התמחות במשרדי אדריכלים. במהלך הלימודים זוכים התלמידים לסקירה היסטורית של התפתחות התחום, יחד עם השתלמויות מעשיות באופנות ושיטות בנייה שונות בהן נעשה שימוש כיום. הלימודים כוללים גם נגיעה בתחומי ידע מדעיים מסורתיים כגון פיזיקה וכימיה, זאת בכדי להקנות לאדריכל ידע בהקמת מבנים יציבים בהתחשב בכוחות הטבע ומרכיביהם של חומרי הבנייה השונים.

משרד אדריכלים


עבודתם של אדריכלים מרוכזת לרוב במשרדים מיוחדים. משרדים אלו מקבלים הזמנות ופרויקטים ולאחר מכן האדריכלים שבמשרד עמלים על הפרויקט לשלביו השונים; חלקם עוסקים בשרטוטים והדמיות אדריכליות, חלקם בחומרים האפשריים השונים וחלקם מקבלים החלטות בנוגע להמשך.

משרדים מתמחים לרוב בסוגים שונים של פרויקטים. יש המתמחים בפרויקטים קטנים ופרטיים ויש המתמחים בפרויקטים גדולים יותר של מבנים ציבוריים.

עולם האדריכלות הינו רחב אופקים. אדריכל מיומן מקיים שילוב בין מהנדס לאומן.
אורית כהן אדריכלות הדמיות אדריכליות ורישוי עסקים