054-7248448

עסקת מקרקעין - כך תפעלו נכון

עסקאות מקרקעין נחשבות לעסקאות מורכבות ובמהלכן מועברים כספים רבים  מצד לצד -
כל עסקת מקרקעין חייבת להיות מגובה בחוזה מסודר וחתום.

עורך דין מקרקעין מתמחה בעריכת הסכמי מכירות נדל"ן לסוגיו כולל פרטי, מסחרי ואחר. הוא יכול לייצג את  שני  הצדדים, אבל במקרים רבים, מקובל שכל צד ייעזר בעורך דין המייצג אך ורק אותו ומשרת את האינטרסים שלו. לקראת כל עסקת מקרקעין יש צורך לבצע בדיקות חשובות. חלק מהן יכול לבצע  הרוכש בעצמו וחלק אחר עורך הדין שנבחר. עורך דין מסודר עורך את בדיקותיו  ההכרחיות בלי כל קשר לבדיקותיו של לקוחו, כל זאת,  למען חובת הזהירות שמוטלת עליו בגין מחויבותו  המקצועית.

בדיקת פרטי הנכס

אחת הבדיקות החשובות לגבי כל נכס היא בדיקת הפרטים השונים עליו.
כל נכס נרשם בטאבו, במנהל מקרקעי ישראל או בחברה משכנת. פרטי הרישום הם מעין תעודת זהות של הנכס וכוללים את גודל הנכס, מיקומו, בעליו, האם יש עליו משכנתא או עיקולים ועוד פרטים חשובים. בדיקות נוספות שנעשות על ידי עורך הדין הם לגבי חוקיות בנייתו, לגבי חריגות בנייה שנעשו בו ועוד. בדיקות חשובות אחרות הן בתחום  המיסוי. המוכר היה רוצה לדעת אם חל על  הנכס שהוא מוכר מס שבח, ואם כן, מהו  הסכום שיידרש לשלם. מס אחר שמשלם הרוכש הוא מס רכישה ועוד. יש מקרים בהם ניתן פטור מלא או חלקי וכדומה.

עורך דין בודק את כל הנתונים האלו ומיידע את לקוחו שיכול להחליט אם הוא רוצה לרכוש ולעשות הסכם, או שחוזר בו מכוונתו בגלל הוצאות גדולות שהתגלו, בשל חריגות בנייה או מכל סיבה אחרת. במידה יש הסכמה לרכישה/מכירה יכין עורך הדין את ההסכם. בכל הסכם מקרקעין יש סעיפים שונים חשובים שהם בגדר חובה. בנוסף לכל אלה, נרשמים הסדרי התשלומים, משכנתאות (במידה ונלקחות), מועדי פינוי ומסירת החזקה ופרטים הכרחיים נוספים, תפקיד עורך הדין הוא לרשום הערות אזהרה לטובת הקונה ואת זה עושים, לרוב, לאחר התשלום  הראשון. בסוף  התהליך הוא ירשום את הנכס על שם הרוכש. עורך הדין אחראי על סגירת כל הקצוות בהסכם לפני שהוא נמסר מצד לצד וגם על הכנת הטפסים לתשלומי המיסים.  

עורך דין מקרקעין בחיפה מטפל בנושאים רבים אחרים בתחום המקרקעין ובכלל זה: נושאי תב"ע, השבחת קרקעות, הגשת התנגדויות כנגד גורמים עסקיים שונים והתגוננות בפני התנגדויות כאלו, שדרוג נכסים ונושאים חשובים אחרים בתחום. קיימות עסקאות בנייה מורכבות דוגמת תמ"א 38, פרויקטים של פינוי בינוי, השכרות נכסים וכולי. מומלץ לכל  מי שמבקש  ייעוץ בנושא נדל"ן כלשהוא ליצור קשר עם עורך דין המתמחה בתחום. אדם ממוצע בישראל עובד שנים רבות כדי לממן רכישת דירה לעצמו, ובמקרים רבים, גם לוקח משכנתא לכך. יש חשיבות רבה לכך שהעסקה תלווה בייעוץ מתאים ושההסכם ייערך בצורה מקצועית נכונה.

אורית כהן אדריכלות הדמיות אדריכליות ורישוי עסקים