054-7248448

ההבדל בתכנון בין בתים רגילים לבתי יוקרה

לפני ציון ודיון על אודות ההבדלים, חשוב להגיד כי תכנון מושכל ומוקפד של בית הוא הכרחי מכל בחינה, ובעיקר משום שהוא חוסך זמן ומשאבים העלולים להידרש בגלל כשלי תכנון או העדר שימת לב לפרטים, אשר נכון וראוי היה להידרש אליהם מבעוד מועד, בעת תכנון הבית. התכנון חשוב לניצול מרבי ומיטבי של מכלול התשומות בו. פתיחת הראש מלכתחילה מייתרת את הצורך לשבור אותו לאחר מעשה, כשהבית עומד על תלו ופגמיו ניכרים ומורגשים על ידי הדיירים גם אם הם לא נראים לעין זרה.

יתרון הגודל ו... חסרונו


תכנון בתי יוקרה כרוך גם בעיצובם ובתכנון ובעיצוב סביבת הבית, המהווה חלק בלתי נפרד מהמתחם שלו. באופן טבעי, בית יוקרתי הוא בית גדול יותר, העשוי לכלול קמה קומות וכמה מפלסים, מתאפיין במרחב גדול ומחייב השקעת תקציב גדול בכלל ובתכנונו בפרט. דווקא משום שהבית גדול מתבקש תכנן מוקפד שלו, כדי שאפשר יהיה לנצל באופן מיטבי את כל חלליו וחדריו. בית יוקרתי עשוי לכלול בריכת שחייה וג'קוזי ואף מתחם ספא ייעודי וייחודי.

העיצוב עשוי להשפיע על התכנון. לדוגמה כאשר הדיירים בוחרי ריהוט מסוים שיש לו גודל ונפח, חשוב לתכנן את המקום המיועד לו בבית כך שלא ייצור תחושה של צפיפות, לא "יתנגש" בריהוט, במוצר או בפריט אחר כל שהוא, ש"יתכתב" באופן שוטף וזורם על המרחב הפתוח וזה שמחוץ לו, הניבט מבעד לחלונות הגדולים והרחבים.

שיקולי תכנון שצריכים להילקח בחשבון צריכים להילקח ביתר שאת בתכנון בית יוקרה.

חוש המידה


תכנון בית רגיל מבוסס על פי רוב על ההנחה כי הבית אמור להיות אזור הנוחות והביטחון של דייריו. הנחת יסוד זו תקפה במיוחד בתכנון בתי יוקרה, אשר דייריהם העשירים ודאי רוצים להגן על ביתם (מבצרם!) באמצעי אבטחה שונים, אשר תכנון מיקום הצבתם חיוני ביותר.  בית יוקרתי אמור להיות בית שכל כולו הוא אזור נוחות ופינוק. תכנון בית יוקרתי הוא כמעט בהגדרה תכנון בית חכם, אשר ניתן לשלוט על מכשירי החשמל השונים בו ועל פתיחת חלונות ותריסים וסגירתם באמצעות שלט רחוק. 

כותרת המשנה של פסקה זו- חוש מידה- אמורה להיות לנגד עיני המזמינים את תכנון ביתם. אחרי הכל בתי יוקרה אמורים להיות בראש ובראשונה בתים חמים לדייריהם ולא מוזיאון שתכולתו אמורה להרשים את המבקרים בו.

גם ואולי בעיקר כאשר התקציב לתכנון הבית ולעיצובו הוא כמעט בלתי מוגבל, חשוב לשמור על פרופורציות בכל המובנים. אבני היסוד של התכנון הן אותן אבנים בבית רגיל ובבית יוקרתי. ההבדלים עשויים להיראות בבחירת החומרים, בריצוף ובחיפוי הקירות, באיכות האביזרים, בטיב הווילונות, בדקורציות השונות. בשורה התחתונה, גם בבית יוקרתי מתגוררים אנשים רגילים, אשר הכסף שלהם יכול לקנות להם איכות חיים משופרת בבית שעיצובו מוקפד והמשאבים שברשותם מאפשרים להם להגשים את בית חלומותיהם.

אורית כהן אדריכלות הדמיות אדריכליות ורישוי עסקים