054-7248448

עיצוב תעשייתי ועיצוב פנים - מה הקשר?

כמה מהותי וחשוב הוא תפקיד המעצב. בין אם זה מוצר שתופס את עיננו בחנות ועד עיצוב חלל מרשים שאליו נכנסנו. העיצוב הוא מה שלוכד את עיננו, מה שמאפיין את המוצר או החלל, מייחד אותו אל מול אחרים  ומושך אותנו אליו. בתחום העיצוב יש כמה ענפים ובשניים מהם נעסוק כאן. העיצוב התעשייתי ועיצוב פנים, מה הם בעצם? האם הם קשורים זה לזה ומהם ההבדלים ביניהם?
 

מהו עיצוב תעשייתי?

העיצוב התעשייתי התפתח במהלך המאה ה19, במקביל למהפכה התעשייתית והצורך בעיצוב וייצור של מוצרים בסדרות קטנות לבתי מלאכה שונים. עם המהפכה התעשייתית ועבודה באמצעות קווי ייצור עלתה הדרישה לתהליכי פיתוח מורכבים יותר והפרדת תפקידים ואנשי מקצוע, כאשר אחד מהם הוא המעצב. העיצוב התעשייתי עוסק ביצירה ופיתוח מוצרים המיוצרים באופן סדרתי והמוני. בתחום עיצוב זה, ישנו דגש רב על מחקר שוק וקהל היעד, חדשנות וייחודיות, פיתוח עיצוב ותכנון מוצרים, בדגש על צורה, חומרי גלם, בחירת צבעים ואסתטיקה של המוצר.  מטרתו העיקרית של העיצוב התעשייתי היא ייצור מוצרים שהקהל ירצה לרכוש בשל הפונקציונאליות והעיצוב הרלוונטי.
 

מהו עיצוב פנים?

זהו תחום העוסק בתכנון ושינוי חללים פנימיים במבנים קיימים ויוצא מתוך תחום האדריכלות. עיצוב פנים תפס תאוצה והתפתח במאה ה20 לתפקיד עיצוב נפרד מהאדריכלות. עיצוב פנים מטרתו לתכנן את פנים החלל לפרטי פרטים, בהתייחסות לצרכים הפיזיים והנפשיים של הלקוח, כמו גודל החדרים, סגנון התאורה, תכנון יחידות האחסון, מקומות ישיבה, והמטבח ועוד. מעצב פנים מתחיל לתת את עמדתו העיצובית בארגון הקריות הפנימיים, החלונות והדלתות וממשיך לריהוט, אבזור וסידור חפצי נוי לפי האמירה האמנותית שלו ולפי דרישת הלקוח. תפקידו הוא ליצור אווירה וקונספט מסויימים על ידי העיצוב בחירת כל האלמנטים הנכונים.
 

האם יש קשר בין השניים?

בכדי להבין את הקשר ביניהם תחילה ניגע בכמה הבדלים בין שני התחומים והם ברורים מאוד:
התוצר הסופי בעיצוב תעשייתי הוא מוצר מוחשי שמיוצר באופן סדרתי או המוני לעומת התוצר בעיצוב פנים שהוא חלל מעוצב בתוך מבנה קיים. תהליך העובדה בעיצוב תעשייתי מורכב משיקולים רבים, דרישות, תקנים, תהליך שיווק ומכירה ולבסוף ייצור, כאשר בעיצוב פנים זהו תהליך תכנון, מציאת האביזרים המתאימים ומסירת החלל ללא צורך בתהליך ייצור אלא זמן עבודה. בעיצוב תעשייתי ישנו צורך בעיצוב אריזת המוצר והצגתו על המדף, בחנויות, לעומת עיצוב פנים שכלל לא נוגע באריזה ומכירה בחנויות.

 

אך מה בכל זאת מחבר ביניהם?

מה שמחבר בין עיצוב פנים לעיצוב התעשייתי הוא חשיבות השבחת המוצר שלהם - עיצוב פנים נכון יכול לשפר פלאים את ערך החלל המעוצב, דירות ומבנים המוצעים למכירה, בדיוק כמו שעיצוב תעשייתי ישביח מוצר קיים וישדרג אותו בזכות העיצוב. הפונקציונליות משחקת תפקיד מפתח בשני התחומים. בעיצוב פנים - עיצוב שמנצל טוב את החלל ומשלב נכון את העמדה האומנותית שלו ודרישות הלקוח ויוצר חלל שימושי ומעוצב, ובעיצוב התעשייתי - השילוב בין העמדה העיצוב, דרישות קהל היעד והלקוח תוך שימוש נכון בחומרים ועיצוב ייחודי.

עיצוב תעשייתי ועיצוב פנים שונים זה מזה בהרבה מובנים אך נקודות ההשקה מצויות בנושאים חשובים וקריטיים להצלחתם.

אורית כהן אדריכלות הדמיות אדריכליות ורישוי עסקים